Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W budynku Starostwa Powiatowego w Skierniewicach, na I piętrze, przy dużej sali można podziwiać wystawy plastyczne i fotograficzne – pokłosie konkursów: „Osobliwości przyrodnicze powiatu skierniewickiego”, „Znaczek pocztowy XXXV-lecie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego”, „Wiosna w powiecie skierniewickim”, „Mój ulubiony mieszkaniec lasu” i „Przyroda w obiektywie”.

Szanowni Państwo,

Informujemy, że Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Batorego 41
(I piętro) w Skierniewicach jest punktem do głosownia w ramach

V edycji Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2022 rok

Znowu sprzątamy… bo znowu śmiecimy ! Sprzątamy w wymiarze raczej jednostkowym, śmiecimy – w narodowym ! Tak już mamy… Jak mówi piosenka: „I jeszcze i ciągle, i znowu, i wciąż…”. Im piękniejsze „okoliczności przyrody” tym śmieci więcej ! Im ładniejsze zakole Rawki, tym śmieci tłuściejsze, butelki po alkoholach rozmaitsze, pieluchy – pełniejsze.

Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie, Wójt Gminy Bolimów oraz Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Bolimów do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie pt. "Zielnik łąk letnich".

22 czerwca 2021 roku na parkingu leśnym na Prochowym Młynku w Bartnikach odbyło się podsymowanie projektu ekologicznego "Drzewa...Las...Wokół nas" organizowanego przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Skierniewicach. Partnerami projektu byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Starostwo Powiatowe w Skierniewicach.

W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. – wobec zesłabienia kovidowej  pandemii a ugruntowania się pięknej pogody, z lekkimi chmurkami na niebie, odbył się II rajd zorganizowany przez Stowarzyszenie „Z Trzech Stron” pod hasłem „Rowerowy Zawrót Głowy” ! Trasa wiodła spod kościoła pw. Świętego Antoniego w Bartnikach do Grobu Praktykanta, i dalej do cmentarza z I wojny światowej nad Rokitą, potem – przez łąki nad Rawką do mostu Kopersteina, i dalej do krzyża z lufy armatniej w Budach Grabskich, jeziorka na Prochowym Młynku i parkingu nieopodal. Po drodze uczestnicy mieli okazję poznać frapującą legendę o nieszczęśliwej miłości (o niej szerzej poniżej) a także wygłoszone przez pracownika Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego prelekcyjki, a to: o I wojnie światowej, użyciu gazów i cmentarzach, o Rawce i istocie rezerwatu, o rodzinie Kopersteinów – młynarzy-społeczników i dobrodziejów, o Korabiewce, węglu drzewnym i mieleniu prochu w prochowym młynku. Prelekcyjki były podbudową do licznych konkursów na wybrane tematy, rozgrywanych po drodze. Rajd zakończył się piknikiem z ogniskiem na leśnym parkingu.

W dniu 15 czerwca 2021 roku w siedzibie Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w Skierniewicach odbył się Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Walory przyrodnicze powiatu skierniewickiego”. Do oceny prac konkursowych została powołana Komisja Konkursowa w składzie:

Przewodnicząca Komisji - Iwona Leśniewicz, Prezes Zarządu Okręgu LOP w Skierniewicach

Członek Komisji - Lucja Supera, Sekretarz Zarządu Okręgu LOP w Skierniewice

Członek Komisji - Kamil Czech, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Skierniewice

Członek Komisji - Jagoda Kowalska, ZPKWŁ Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

Przypominamy zgłoszonym szkołom z terenu powiatu skierniewickiego o trwającym konkursie "Walory przyrodnicze powiatu skierniewickiego". Prace konkursowe przyjmowane będą do dnia 14 czerwca 2021 roku do godziny 16:00 w biurze ZPKWŁ - Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (ul. Batorego 41, 96-100 Skierniewice, I piętro).

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Lewej, po ogłoszonym konkursie pt. "Budka lęgowa dla szpaka - aby wspomóc skrzydlatego zwierzaka", wzięli dosłownie sprawy w swoje ręce i bez problemu wykonali ciekawe i funkcjonalne budki dla ptaków. Ponieważ wykazali się dużą pomysłowością i dokładnością, wszystkie prace zostały nagrodzone.

Tegoroczna zima zaskoczyła wszystkich licznymi opadami śniegu. Pokrywa śnieżna przykryła wszelkie śmieci na długie miesiące. Gdy temperatura zaczęła rosnąć, śniegi stopniały, wyłonił się szokujący obraz - wszechobecne śmieci na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Po tej zimie ujawniono szczególnie dużo śmieci, w porównaniu do lat ubiegłych.W czasach pandemii koronawirusa oraz lockdownu społeczeństwo coraz częściej zaczęło wychodzić z domu do lasu na spacer lub uprawiać sport. Zapewne na skutek liczniejszej ilości ludzi w lesie, aż roi się od pozostawionych nieczystości szpecących krajobraz, np. butelek plastikowych i szklanych, papierków, opon, worków ze śmieciami.